Danas je na Šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu obilježena 17. godišnjica smrti prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića. Polaganjem cvijeća, učenjem fatihe i minutom šutnje r. Izetbegoviću su počast odale brojne delegacije s različitih nivoa vlasti, od općinskog do državnog.
Dr. Samir Muminović, predsjednik GO SDA Bihać i kandidat za gradonačelnika Bihaća, kazao je kako je ovo samo jedan u nizu dana u kojima se sjećamo lika i djela r. Izetbegovića.
“Njegov način upravljanja državom kao i njegovo viđenje BiH u očima Evrope i svijeta ne smije biti zaboravljeno. Njegove poruke i danas su primjenjive i mi svakodnevno trebamo o njima promišljati i praktično ih provoditi na svim nivoima vlasti. Mi smo tu, kao članovi stranke koju je utemeljio Alija Izetbegović, da taj put nastavimo, izgrađujući i unapređujući demokratske principe za koje se borio Izetbegović”, kazao je dr. Muminović.
Podsjetimo, Alija Izetbegović bio je prvi predsjednik međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i vrhovni komandant Armije RBiH tokom agresije na BiH. Rođen je 8. augusta 1925. godine u Bosanskom Šamcu, a umro je 19. oktobra 2003. godine u Sarajevu. Sahranjen je na šehidskom mezarju “Kovači” u Sarajevu.
Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je i diplomirao na Pravnom fakultetu. Kao pravni savjetnik, radio je u više sarajevskih preduzeća. Zbog svojih političkih opredjeljenja i djelovanja dva puta je zatvaran i osuđivan. U poznatom, politički montiranom, “Sarajevskom procesu”, kao prvooptuženi u grupi od trinaest muslimanskih intelektualaca, osuđen je na 14 godina zatvora.
Pokrenuo je formiranje Stranke demokratske akcije i na prvoj osnivačkoj skupštini SDA, 25. maja 1990. godine, postao njen prvi predsjednik. Nakon pobjede SDA na prvim višestranačkim parlamentarnim izborima, 1990. godine, Izetbegović je izabran za prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH.
Nakon prvih poslijeratnih višestranačkih izbora, 1996. godine, izabran je za člana, a potom i za predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.
Poslije deset godina obavljanja funkcije člana Predsjedništva BiH, iz zdravstvenih razloga, 2000. godine, podnio je ostavku na mjesto člana Predsjedništva BiH.
Autor je većeg broja publicističkih radova, studija i knjiga koje su prevedene na više svjetskih jezika.
Izvor: mojusk.ba